Zagrożenia płynące z Internetu

Wielu z nas nie wyobraża sobie życia bez codziennego dostępu do Internetu. Używamy go do rozrywki, pracy, nauki, czy komunikowania się z innymi ludźmi. Bez wątpienia dostęp do Sieci niesie ze sobą wiele pozytywów, ale razem z nimi w parze idą także zagrożenia.

Hakerzy, wirusy i uzależnienia

Ze względu na ogrom informacji, jakie znajdują się w Sieci, pojawia się pewien poziom trudności w ich weryfikowaniu. Stąd często mamy do czynienia z zamieszczonymi w niej nieprawdziwymi informacjami i niebezpiecznymi treściami. Warto pamiętać, aby podczas wyszukiwania informacji w Sieci zachować rozsądek i pozyskiwać dane z kilku źródeł w celu ich uwiarygodnienia. Przed niebezpiecznymi treściami należy chronić zwłaszcza dzieci i młodzież, która często nawet nieświadomie może paść ofiarą cyberprzemocy, nielegalnych działań, pornografii czy przestępczości. Zarówno dzieci, jak i dorosłych należy uczulać na ewentualne uzależnienie od korzystania z Internetu. Używając mediów społecznościowych możemy spotkać się także z popularnym ostatnimi laty hejtem, czyli szykanowaniem na forach, w komentarzach, czy prywatnych wiadomościach. Niesie to ze sobą dla ofiary zagrożenie obniżenia samooceny, które może prowadzić do zaburzeń psychicznych i depresji. Kolejnym częstym zagrożeniem jest podszywanie się nie tylko hakerów, ale i zwykłych użytkowników Internetu pod inne osoby lub instytucje. Przejmowanie kont prowadzi do ataków hakerskich oraz tzw. phishingu, czyli zdobywanie danych poprzez np. tworzenie łudząco podobnych stron logowania do banków, czy na inne portale z ważnymi danymi klientów, a także wysyłanie linków z zachętą do kliknięcia w nie.

Wirusy i złośliwe oprogramowanie?

Oprócz takich praktyk wciąż trzeba uważać na wirusy i złośliwe oprogramowania, które hakerzy bardzo często także wykorzystują do przejmowania danych wrażliwych użytkowników serwisów. Warto zadbać także o to, aby nasze hasła logowania były odpowiednio trudne do złamania przez osoby postronne, a także nie logować się do sieci publicznych, których pochodzenia nie znamy. 

Dbanie o bezpieczne korzystanie z możliwości, jakie oferuje Internet, z pewnością może nas uchronić przed wieloma negatywnymi konsekwencjami. Powinniśmy być wyczuleni na każde podejrzane zachowanie w Sieci, a także uświadamiać dzieci i młodzież w kwestii zagrożeń, a także jak się przed nimi chronić.

Podobne Posty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.