Większość systemów operacyjnych dostępnych na rynku jest wynikiem wielu lat testowania i ulepszania wersji pierwotnych. Podobnie sytuacja miała miejsce z oprogramowaniem przeznaczonym do obsługi przenośnych multimedialnych komputerów jak palmtopy czy palmofony, a także smartfonów. Pierwotnie został opracowany przez amerykańską korporację Microsoft pod nazwą Windows Mobile i został wydany 19 kwietnia 2000 roku.

Windows Phone- funkcjonalność

Windows Mobile był stworzony do obsługi kieszonkowych, przenośnych urządzeń ułatwiających pracę sprzedawców, kurierów, magazynierów oraz osób korzystających z tego oprogramowania na swoich smartfonach. Przez wiele lat doczekaliśmy się kilkunastu wersji tego systemu, aby ostatecznie dnia 21 października 2010 roku poznać jego następcę, a mianowicie Windows Phone. System ten został ulepszony o zintegrowanie jego funkcjonalności z Xboxem, a także wyszukiwarką Bing. Był używany jako system operacyjny kilku modeli smartfonów marki LG, HTC, Samsungów i najczęściej zdecydowanie w Nokii Lumii. Cechą główną Windows Phone był prosty interfejs użytkownika Modern UI, który był wykorzystywany także w systemie Windows 8 na komputerach osobistych. Poszczególne wersje systemu Windows Phone , które były wypuszczane na rynek różniły się od siebie głównie funkcjami, ekranem startowym, a także dostępnością poszczególnych aplikacji dostępnych na urządzenia mobilne. Był to system prosty i intuicyjny, bez problemu używali go także starsi użytkownicy, ponadto był elegancki poprzez swoje wykończenia.

Windows Mobile – Przyszłość w telefonach?

Podczas konferencji Microsoftu w Redmont, dnia 21 stycznia 2015 roku, poinformowano, że system operacyjny Windows Phone został zastąpiony przez nowy Windows 10 Mobile. Mimo, że system został stosunkowo dobrze dopracowany, a ulepszenia w nim wprowadzone były praktyczne i ułatwiały obsługę urządzeń jedną ręką, ostatecznie 14 stycznia 2020 roku nastąpiło zakończenie udzielania technicznego wsparcia dla tego systemu.

Funkcjonalność systemów operacyjnych opracowanych przez Microsoft nie była w stanie wygrać z niezaprzeczalnym liderem w tej dziedzinie, jakim jest Android. Do tego zyskiwał konkurencyjny system iOS używany w iPhonach. Systemy Windows przynosiły firmie ogromne straty, które wyliczano na równowartość 1,5 mld dolarów rocznie.

Podobne Posty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.