Czym jest uzależnienie od Internetu i komputera?

We współczesnym świecie istnieje cała masa zagrożeń, które płyną z Internetu i są ściśle związane z korzystaniem z jego funkcji i możliwości, które oferuje. Jednym z nich, a zarazem jednym z cięższych zagrożeń, jest bez wątpienia uzależnienie od Internetu i komputera.

Uzależnienie od Internetu vs. uzależnienie od komputera

Warto wspomnieć, że uzależnienie od Internetu a uzależnienie od komputera to dwie inne rzeczy. Możemy na nie spojrzeć poprzez sam fakt podłączenia urządzenia do Sieci. Jeżeli osoba uzależniona korzysta z komputera, ale nie wykorzystuje w tym celu dostępu do Internetu, gdyż np. gra w gry, które nie wymagają do działania podłączenia do Sieci lub używa komputera do prowadzenia pracowniczych kalkulacji również nie wykorzystując do tego Internetu, wówczas możemy mówić o uzależnieniu od komputera. Natomiast, jeżeli źródłem skupienia uwagi osoby uzależnionej jest bezpośredni dostęp do Internetu, wówczas mamy do czynienia z uzależnieniem od Internetu. Niestety, najczęściej jednak oba te uzależnienia idą ze sobą w parze, gdyż to dostęp do Sieci stwarza nam możliwości korzystania z pełnych funkcji urządzenia jakim jest komputer. Uzależnienie tego typu jest definiowane jako utrata kontroli nad impulsami, a objawia się skupieniem całej aktywności osoby uzależnionej wokół Internetu i traci zainteresowanie światem poza nim. Następnie dochodzi do wzrostu niecierpliwości, zaniedbywania obowiązków szkolnych, pracowniczych, czy zwykłych codziennych czynności. Czas spędzany poza urządzeniem powoduje natrętne i częste myśli odwołujące się do niego. Jest to zaburzenie, które ma głównie wpływ na zachowania o naturze psychicznej osoby uzależnionej, choć może też wpływać na zaburzenie cech fizycznych jak postawa, pogorszenie wzroku, czy słuchu.

Internet uzależnia

Terapia od tych uzależnień jest długoterminowa i głównie opiera się na współpracy z psychologiem. Początkowo ogranicza się czas pracy z komputerem i wyjaśnia uzależnionemu na czym polega ten nałóg. Bardzo ważne jest także umiejętne organizowanie czasu wolnego i spędzanie czasu z innymi ludźmi.

Bez wątpienia najbardziej podatne na uzależnienie od Internetu i urządzeń umożliwiających dostęp do niego są dzieci i młodzież, a także osoby poniżej 30. roku życia i osoby samotne. Bardzo ważna w przeciwdziałaniu tym uzależnieniom jest reakcja najbliższych i ich pomoc w terapii. 

Podobne Posty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.